تبلیغات
love - ویندوز 9 در راه است
پنجشنبه 12 دی 1392

ویندوز 9 در راه است

   نوشته شده توسط: محمد احمدلو    

شركت مایكروسافت نخستین نسخه از سیستمعامل خود را در تاریخ 20 نوامبر 1985 با نام Windows روانه بازار كرد و در آن زمان رابط كاربری گرافیكی در اختیار كاربران گذاشته بود تا بتوانند به راحتی از امكانات رایانهای استفاده كنند. این محصول پس از گذشت چند سال توسعه یافت و سرانجام به محبوبترین سیستمعامل رایانهای جهان تبدیل شد. مایكروسافت پس از گذشت حدود 30 سال هنوز هم به واسطه Windows حاكمیت بازار جهانی رایانههای شخصی را در دست دارد و این طور كه آمارها نشان میدهد، همچنان بیش از 90 درصد بازار جهانی رایانههای شخصی در دست مایكروسافت است. آمارها حاكی از آن است كه 64/46 درصد بازار جهانی رایانهها در اختیار ویندوز 7 است و در كنار آن 22/31 درصد در اختیار ویندوزXP، 7/6 درصد در اختیار ویندوز 8، 57/3 درصد در اختیار ویندوز ویستا، 64/3 درصد در اختیار ویندوز 1/8 و 03/0 درصد از بازار جهانی رایانهها هم در اختیار ویندوز 2000 قرار گفته است.

شركت مایكروسافت در اكتبر 2013 آخرین نسخه از این سیستمعامل را با نام 1/8Windows برای رایانهها عرضه كرد و به صورت همزمان نسخههای Windows 8Phone برای دستگاههای موبایلی و

Windows Server 2012 R2 برای سرورها عرضه شد كه البته این نسخه از سیستمعامل محبوب مایكروسافت چندان مورد پسند كاربران جهانی قرار نگرفت. همین مسأله باعث شد شركت مایكروسافت فرآیند طراحی و تكمیل نسخه بعدی این محصول را سرعت بخشد و بر این اساس، طی روزهای گذشته برخی منابع آگاه اعلام كردند كه مایكروسافت در سال 2014 میلادی از نسخه بعدی سیستمعامل خود موسوم به 9Windows رونمایی میكند.

باید اعتراف كرد كه مایكروسافت در جریان عرضه ویندوز 8 و ویندوز 1/8 چندان موفق عمل نكرد و با این دو نسخه از سیستمعامل رایانهای خود نتوانست محبوبیت از دست رفته در این حوزه را باز گرداند. اما منابع آگاه میگویند كه این روند با عرضه نسخه بعدی ویندوز بهطور كامل متحول میشود. خلاف آنچه كه از پیش تصور میشد،Windows Blue با نام ویندوز 1/8 در اواسط سال 2013 میلادی عرضه شد و به عنوان نسخه جدید سیستمعامل ویندوز به دست كاربران نرسید. بر همین اساس كارشناسان بهاین نتیجه رسیدند كه نسخه بعدی این محصول با نام ویندوز 9 در اواخر سال 2014 وارد بازار شود.

مایكروسافت این روزها بیشترین تمركز خود را معطوف به طراحی و تكمیل نسخه جدید سیستمعامل خود كرده است. با این وجود برخی از منابع آگاه اعلام كردند كه این محصول با نام ویندوز 9 بهدست كاربران نمیرسد و شركت مایكروسافت برای آن نام Threshold را در نظر گرفته است. البته باید گفت كه این خبر چندان هم غیرواقعی بهنظر نمیرسد. زیرا «تری مایرسون» (Terry Myerson) مدیر مركز ویندوز در شركت مایكروسافت در ایمیلهای كاری خود به كارمندان داخلی این شركت نسخه بعدی ویندوز را با نام Threshold خطاب میكند. او در یكی از این ایمیلها توضیح داده است كه قصد دارد همه نسخههای ویندوز را یكپارچه كند و بهجای آنكه برای انواع دستگاههای الكترونیكی نسخههای مختلف ویندوز را به تولید برساند، یك نسخه ویژه از سیستمعامل ویندوز را با قابلیت استفاده روی انواع دستگاههای الكترونیكی روانه بازار میكند. اگر این اتفاق محقق شود، سیستمعامل Threshold به عنوان نسخه جدید پلتفرم جامع مایكروسافت با قابلیت اجرا روی كنسول بازیXbox One، رایانههای شخصی و دستگاههای موبایلی عرضه میشود و به عبارت دیگر سیستمعامل Windows Threshold به صورت تكنسخهای و واحد جایگزین پلتفورم Xbox One، Windows و Windows Phone میشود.

برای آن دسته از كاربرانی كه با نام Threshold آشنایی ندارد باید بگوییم كه این كلمه نام نخستین سیاره كشف شده در اطراف زمین است كه دور آن یك هاله نورانی وجود دارد. نخستین بار در سال 2001 میلادی از نام این سیاره برای بازی Halo استفاده شد و شركت مایكروسافت امتیاز استفاده از آن را به صورت انحصاری برای خود ثبت كرد.

این طور كه برخی كارشناسان پیشبینی میكنند Threshold یك سیستمعامل واحد محسوب نمیشود كه امكان نصب آن روی انواع دستگاههای الكترونیكی وجود داشته باشد. در عوض پیشبینی میشود كه این سیستمعامل موج جدیدی از ویندوز باشد كه بر اساس یك هسته مركزی و واحد ساخته میشود و با برخی تغییرات اندك در دستگاههای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد و در اصل با یك شكل ظاهری و قابلیتهای اجرایی به كار میرود. شركت مایكروسافت برای یكپارچگی هرچه بیشتر این سیستمعامل از هماكنون در حال كار كردن روی یك فروشگاه اینترنتی جامع است كه ابزارها روی آن به راحتی میتوانند روی كنسول بازی، دستگاههای موبایلی و رایانههای شخصی نصب شوند. مدیران ارشد مایكروسافت همچنین در حال ساخت سیستم مركزی واحدی هستند كه به تولیدكنندگان ابزارها و نرمافزارها امكان میدهد محصولات خود را به راحتی برای هر سه بخش مجزای تحت پوشش ویندوز ارائه دهند.

با این وجود منابع آگاه میگویند كه Threshold سطح دیگری از قابلیتهای اجرایی را در اختیار مایكروسافت میگذارد. این شركت بزرگ نرمافزاری با نسخه جدید سیستمعامل جامع خود قصد دارد پشتیبانی گستردهای را از دیگر محصولات خود انجام دهد. بر این اساس كلیه ابزارها و نرمافزارهایی كه در زمینههای مختلف در شركت مایكروسافت به تولید میرسند، بهراحتی میتوانند در این نسخه جدید از ویندوز پشتیبانی شوند. بر این اساس میتوان گفت كه مجموعه نرمافزاری Office، موتور جستوجوی Bing، ابزارهای سازمانی و مدیریتی، ابزارهای سرگرمی و... به عنوان بخشی از Threshold توسعه مییابند.

«استیو بالمر» (Steve Ballmer) مدیرعامل مایكروسافت كه آخرین روزهای حضور خود را در این شركت پشتسر میگذارد و بهزودی از این سمَت كنارهگیری میكند، در ژوئیه 2013 از آغاز طرحی موسوم به «یك مایكروسافت» خبر داد. در توضیحات این طرح اعلام شد كه شركت مایكروسافت قصد دارد همه ابزارها و خدمات خود را یكپارچه كند و آنها را به صورت یك مجموع مرتبط در اختیار كاربران بگذارد تا این شركت به هدف نهایی خود یعنی «یك مایكروسافت» نایل شود.

البته باید توجه داشت كه پیش از عرضه Threshold مایكروسافت یك نسخه بهروز شده از سیستمعامل خود را روانه بازار میكند كه احتمال میرود این نسخه با نام 2/8Windows یا 1/8Windows Update 1 عرضه شود. این اتفاق برای نسخه موبایلی سیستمعامل مایكروسافت هم رخ میدهد و پیشبینی شده است كه این بهروزرسانیها در فصل دوم سال 2014 میلادی صورت گیرد.

به دنبال پیگیری مراكز خبری برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، «فرانك شاو» مدیر ارتباطات مایكروسافت گفت كه این شركت در شرایط كنونی آمادگی لازم را برای دادن توضیحات بیشتر ندارد و ترجیح میدهد تا اواخر ژانویه 2014 در این زمینه سكوت كند. با این وجود «پیتر كلین» مدیر مالی مایكروسافت تأیید كرده است كه نسخه بعدی سیستمعامل این شركت به صورت سازگار با دستگاههای موبایلی و لمسی ساخته میشود و در مجموع كاربران آن را ارزانتر، سبكتر و هماهنگتر با ابزارهای كاربردی در اختیار میگیرند.

اگر بخواهیم یك نتیجه كلی از این صحبتها داشته باشیم، باید گفت كه سیستمعامل ویندوز مایكروسافت بهزودی دستخوش تغییرات بزرگی میشود و در آینده نزدیك نسخه ویژهای از این محصول به دست كاربران میرسد كه به گفته مدیران ارشد مایكروسافت، آن دسته از نیازهایی كه كاربر هنوز از آنها مطلع نشده است را هم پاسخ میگوید.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر